Skip to main content
Pierwsze kroki

Jak zacząć ćwiczyć jogę? – Jogalates studio.

By 28 sierpnia 202122 września, 2022No Comments
Jak zaczac cwiczyc joge? Jogalates studio

Jak zacząć ćwiczyć jogę?
Poradnik dla początkujących

Nowe rzeczy mogą budzić ekscytację, ale też lęk, niepewność, wątpliwości. Jest to więc normalne, że zanim wejdziemy na matę, nasze mechanizmy obronne wyprodukują serię pytań.
Dlaczego wszyscy nagle zaczęli praktykować jogę? Czy ja też mogę? Jak zacząć ćwiczyć jogę? Czy dam radę? Czy jestem na tyle rozciągnięta? Czy nie mam zbyt słabych mięśni? Do czego służą te wszystkie akcesoria? Który styl jogi wybrać?

W tym artykule odpowiemy na najczęstsze wątpliwości, pytania i obawy, które niczym strażnicy stoją u początku przygody z jogą. 

Dlaczego coraz więcej ludzi wybiera jogę?

Jakimikolwiek motywacjami się kierujemy, joga tak czy siak działa holistycznie. Stąd jej niesamowita renoma jako praktyki dobrej nie tylko dla ciała, ale też dla psyche. Podnosi sprawność ciała i przez to rośnie sprawczość w życiu. Wprawia organizm w stan relaksu i dzięki temu uaktywnia układ przywspółczulny, który hamuje reakcje stresowe. Rozciąga i uelastycznia mięśnie, a jednocześnie wpływa na neuroprzekaźniki, wspierając leczenie depresji. Zaś dzięki akcesoriom do jogi możemy jeszcze bardziej uefektywnić naszą praktykę.

Razem z rosnącą popularnością jogi, rośnie też liczba mitów na jej temat. I to właśnie te mity sprawiają, że często popadamy w zwątpienie jeszcze zanim zdecydujemy się rozwinąć matę. Jak zacząć ćwiczyć jogę pomimo to?

Joga – jak zacząć – pomimo wątpliwości, mitów i fake newsów

Na pewno już widziałaś na Instagramie te rozciągnięte do granic możliwości ciała i idealne pozycje na tle palm. Być może było ci też dane usłyszeć, że joga jak dobry masaż powinna boleć aż ciało się przyzwyczai a ty przeskoczysz próg bólu. Z jednej strony mamy wyidealizowany obraz jogi z social mediów, z drugiej oldschoolowe przekazy o niewygodnych pozycjach i trwaniu w nich. No i jak zacząć ćwiczyć jogę, mając na pierwszym planie te dwa jej skrajne obrazy?

Przede wszystkim nie sugeruj się takimi przedstawianiami jogi. Bo joga to nie jest idealnie wykonana asana, to nie jest zaciskanie zębów i znieruchomienie w pozycji. To nie jest też wyczerpująca praktyka, którą kończysz z zadyszką ani nudna sesja, gdzie tylko się leży. 

Sesje i gatunki są różne, ale joga to przede wszystkim indywidualny proces. Uczysz się możliwości i ograniczeń swojego ciała i na bazie tak wypracowanej samoświadomości i pomocy instruktora, decydujesz, jak głęboko chcesz wejść w daną asanę. Jaki styl jogi będzie dla ciebie satysfakcjonujący i jakich akcesoriów do jogi możesz potrzebować. Jak więc zacząć ćwiczyć jogę? Odpowiedź jest prosta: po swojemu. No ale jak to wygląda w praktyce?

Jak zacząć ćwiczyć jogę – krok pierwszy

Budzi w tobie uczucie grozy i zwątpienia, gdy widzisz osobę, która dotyka głową kolan przy skłonie? Podczas gdy ty do kolan ledwie sięgasz rękami? Nigdy tego nie osiągnę, myślisz. Albo szybko zaczynasz kalkulować, ile czasu i wysiłku będzie cię kosztować realizacja tego celu. 

Jeśli już mamy określić jakiś cel jogi to niech posłużą nam do tego słowa A. G. Mohana – uznanego nauczyciela tej praktyki: „celem jogi jest jedność, a nie jednolitość”. Oznacza to, że każdy przy skłonie sięgnie w zupełnie inne miejsce. I nie liczy się gdzie, tylko jak. 

Jedność oznacza harmonijne połączenie ruchu i oddechu i w jodze bazowo dążymy właśnie do tego. Jeśli nie oddychasz swobodnie w danej pozycji, nie ma sensu wchodzić w tę pozycję aż tak głęboko. Innymi słowy nie praktykujemy po to, by sięgnąć dalej niż na dany moment możemy, a po to, by sięgnąć w pełni — w zgodzie z własnym ciałem, oddechem i aktualnymi możliwościami. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę – wybór zajęć

Już wiesz, że aby zacząć ćwiczyć jogę, wcale nie musisz być rozciągnięta ani mieć silnych ramion. Nie musisz mieć konkretnego celu ani intencji, a jeśli je masz, to też super. 

Możesz mieć także wiele pytań w sobie: czy joga da mi relaks? Czy schudnę? Czy uda mi się za rok zrobić szpagat? Z jogą jest trochę jak z psychoterapią. Przychodzisz z konkretnymi pytaniami i celami, ale to w trakcie okazuje się, czy to naprawdę o to chodziło. Czasem okazuje się, że tak, a czasem dostajesz więcej niż na początku prosiłaś. Oba scenariusze są ok. 

W większości szkół oprócz obco brzmiących nazw typu Ashtanga, Hatha, Yin, znajdziesz w grafiku zajęcia dla początkujących. Poszerzysz tam swoją świadomość na temat oddechu i łączenia go z ruchem oraz nauczysz się asan. Jest to więc dobry początek na znalezienie odpowiedzi na pytanie — jak zacząć ćwiczyć jogę. Każdy nauczyciel poprowadzi te zajęcia inaczej, ale generalnie chodzi w nich o to, byś doświadczyła asan, poznała oraz uszanowała możliwości i ograniczenia swojego ciała. Tam też nauczysz się korzystać z akcesoriów do jogi. O tym poczytasz akapit dalej. 

Są szkoły, poświęcone tylko jednemu stylowi jogi np: Ashtandze czy Bikram Jodze, a zajęcia dla początkujących mają wtedy za zadanie przygotować cię do podjęcia tych stylów. Ale stylów jest dziesiątki, a nawet setki, a ich eksploracja poszerzy twoją świadomość i być może dostarczy twojemu ciału nowych informacji. Warto więc popróbować i sprawdzać, co bardziej służy twojemu ciału. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę — który styl jogi wybrać?

Możesz wybrać jeden i się go trzymać, a możesz też nimi żonglować. Są ludzie, którzy lubią wyciskać poty, ćwicząc Vinyasę lub Ashtangę albo tacy, którzy czerpią przyjemność tylko z miękkich praktyk takich jak joga powięziowa czy Yin Yoga. Ale są też tacy, którzy równoważą sobie energetyczną praktykę ze spokojną.  

Wszystko zależy od tego, czego potrzebuje twoje ciało, a dowiesz się tego poprzez proces. Dlatego właśnie warto zacząć od jogi dla początkujących, by przyjrzeć się jak twoje ciało reaguje na różne formy ruchu. Jeśli cierpisz na schorzenia kręgosłupa czy bóle pleców być może dobrym wyborem będzie dla ciebie Joga na kręgosłup. Jeśli wolisz bardziej energiczną praktykę, spróbuj Vinyasy – praktyki, w której płynnie przechodzisz z asany do asany. Z kolei dobra na głęboką eksplorowanie i poznanie asan jest Hatha Joga.

To, który styl jogi wybrać, podpowie ci twój proces, który dzieje się nie tylko na macie, ale też w życiu codziennym. Jeśli odczuwasz wysoki poziom stresu, niweluj go poprzez spokojną praktykę Jogi powięziowej tak, by uaktywnić układ przywspółczulny. Jeśli jesteś aktywna na co dzień, pożytkujesz dużo energii na działanie, możesz zrównoważyć swoją postawę Yin Jogą. Więcej o stylach jogi i o tym jak pozytywnie oddziałują na samopoczucie, dowiesz się tutaj.

Jak zacząć – joga online czy joga w szkole?

Bezpośredni kontakt z nauczycielką/nauczycielem jest bezcenny i niezastąpiony, a to dlatego, że na zajęciach mogą oni wprowadzić korekty do twoich asan, podpowiedzieć ci, jak je robić lepiej i bezpieczniej. To ważne zwłaszcza dla osób początkujących. Nie bez znaczenia jest tu także energia grupy, która działa także motywująco.

Nie oznacza to jednak, że zajęcia jogi online nie są odpowiednie dla początkujących. Wielu nauczycieli i nauczycielek ma dar prowadzenia zajęć na odległość i świetnie oddziałuje na wyobraźnię uczniów poprzez słowa i użycie trafnych metafor. Jeśli nie masz więc możliwości rozpoczęcia swojej praktyki stacjonarnie, tylko od formy online, musisz zadbać o siebie tak, jak zadbałby o ciebie instruktor na sali. 

W Jogalates.tv, ( jogalates studio online ) przygotowując dla Was sesje bardzo dbamy o to aby forma online nie stanowiła dla Was bariery. Realizacja jest 3 kamerowa po to aby wszystko było dokładnie widać, zaś nauczyciele stosują obrazowy język. Dlatego jedynie o co musisz zadbać to czas i miejsce dla siebie.

Akcesoria do jogi – po co ich aż tyle? 

Klocki miękkie, klocki twarde, koce małe, koce duże, poduszki, paski, pianki, bolstery, wałki, drabinki… Dla jednych używanie akcesoriów wydaje się śmieszne i niepotrzebne, inni lubią używać kilku naraz. Fakt jest jednak taki, że akcesoria do jogi, zwane inaczej „pomocami do jogi” mają za zadanie wspomóc twoją praktykę. 

Dzięki nim zaktywizujesz więcej mięśni, bardziej i bezpieczniej się rozciągniesz czy też zapewnisz sobie idealne warunki do relaksu, otwarcia klatki piersiowej, bioder itp. Akcesoria są swojego rodzaju protezą, która w bezpieczny sposób zwiększa możliwości ciała i pozwala na przykład na większe rozciąganie bez dodatkowego wysiłku. 

Pomoce jogowe są niezbędne także wtedy, gdy cierpimy na jakieś schorzenie, na przykład osoba z przepukliną szyjną, chcąc bezpiecznie ćwiczyć w pozycji leżącej, powinna podłożyć sobie  pod głowę kocyk lub poduszkę. Akcesoria nie tylko więc zwiększają komfort i dają więcej możliwości ciału, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. 

Nauczyciele, którzy wprowadzają na swoich zajęciach akcesoria do jogi, zawsze dokładnie tłumaczą, jak ich używać.

Jak zacząć ćwiczyć jogę i jak nie przestać? 

Zawsze najtrudniej jest zacząć, ale jeśli już raz rozwiniesz matę oznacza to, że wygrałaś z wątpliwościami. Oczywiście będą one wracać, ale jak już wiesz, joga to wewnętrzny, indywidualny proces i z biegiem czasu to ty będziesz silniejsza, a nie twoje przekonania czy obawy. 

Na początek możesz czuć zakwasy – to normalne po tym, jak zaczęłaś ćwiczyć jogę, nawet jeśli uprawiałaś wcześniej inne formy ruchu. Praktyka jogi uruchamia bowiem całą strukturę mięśniową, nawet te mięśnie, które zwykle leżą odłogiem i o których nie miałaś pojęcia. 

Ważne by nie przeciążać ciała. Nie musisz praktykować codziennie, czy pięć razy w tygodniu. Od intensywności czy częstotliwości ważniejsza jest regularność. Regularność zaś to ten element praktyki, którą też trzeba w sobie zbudować. Na to potrzebny jest czas, przestrzeń i łagodna postawa względem siebie. Daj sobie tyle czasu na jogę, ile uznasz za dobre, rozsądne i w zgodzie z tobą.

Dlaczego warto zacząć ćwiczyć jogę?

Przede wszystkim joga działa na wielu poziomach. Ma w sobie aspekt medytacyjny, dzięki czemu sprowadza do tu i teraz oraz uczy postawy nieoceniającej i akceptującej siebie takim, jakim się jest. 

Pod względem fizycznym i biomechanicznym regularna praktyka jogi pozwala dostrzec wadliwe wzorce posturalne i wprowadzić do nich korekty. Oczywiście kwestia budowania siły, rozciągania mięśni i pracy nad powięzią jest bezdyskusyjnie ogromnym walorem praktyki. 

Joga ma również ogromny wpływ także na układ nerwowy. Już sam świadomy oddech wpływa na nerw błędny, aktywując układ przywspółczulny. To ta część układu nerwowego, która jest przez większość z nas zaniedbana. Odpowiada ona za tak fundamentalny stan jak relaks czy regeneracja.

Joga niweluje stres, poprawia nastrój, wspiera leczenie depresji, uelastycznia ciało, poprawia krążenie, koryguje wzorce posturalne. Przede wszystkim jest praktyką indywidualną i weźmiesz z niej tyle, ile chcesz.

Jeśli więc zastanawiasz się jak zacząć ćwiczyć jogę, po prostu zaufaj ciału. Ono wybierze styl, tempo, nauczyciela, akcesoria do pomocy. Joga do proces. Do wszystkiego dojdziesz w swoim tempie.

Zacznij ćwiczyć jogę razem z nami!

Chcesz dołączyć do naszego zespołu i zacząć ćwiczyć jogę? Oferujemy zarówno zajęcia stacjonarne w Warszawie, jak i wyjazdy jogowe w całej Polsce. Kliknij i sprawdź!

SPRAWDŹ DOSTĘPNE WYJAZDY
SPRAWDŹ NASZE ZAJĘCIA
wyjazdy jogowe jogalates

Zostaw komentarz

osiemnaście − 4 =