warsztat wprowadzający
Warsztat Tai Chi – medytacja w ruchu, jest doskonałą okazją aby poznać starożytną sztukę obejmującą umysł, ciało i ducha.
Za pomocą delikatnych ćwiczeń i zastosowaniu Nei Gong ( pracy wewnętrznej ) choćby w podstawowym stopniu
dążymy do kultywowania wewnętrznej energii życiowej ( qi ) aby płynnie i silnie przepływała przez ciało.
Na poziomie fizycznym praca odbywa się w warstwie powięzi, efektem czego jest rozluźnienie barków, bioder,
narządów wewnętrznych oraz następuje zauważalna poprawa wydolności oddechowej.
Wszystko to skutkuje poprawą sprawności ruchowej, zdrowia, możliwości intelektualnych, równowagi fizycznej i emocjonalnej.
I przynosi radość!
Monika Kolasa Hladikova zaczęła ćwiczyć Tai Chi w 1996 roku w Stowarzyszeniu Taoistycznego Tai Chi, którego założycielem był w Kanadzie taoistyczny mnich Moy Lin Shin. Uczestniczyła w dziesiątkach warsztatów międzynarodowych, organizowanych w Polsce, Czechach i Holandii. Od 1999 jest instruktorem Tai Chi. Po rozpadzie Stowarzyszenia w 2010 roku ćwiczyła, uczyła się i uczyła w organizacji Iatla, prowadzonej przez wieloletniego współpracownika mistrza Moy – Bena Chunga z Kanady. W 2013 roku uczestniczyła w warsztatach Tai chi najbliższej uczennicy Mistrza Moy – Mrs Kwan w Toronto. Potem wielokrotnie brała udział w warsztatach Qigong z Daisy Lee, Fracesco Garripoli (USA), Francisco Mena (Hiszpania), z buddyjskim mnichem z Shaolin Shi Su Gang oraz Martinem Ratté z Montrealu. Jako nauczyciel śpiewu – profesor sztuk muzycznych – wielokrotnie prezentowała możliwości zastosowania pracy z ciałem w metodyce nauczania śpiewu solowego na konferencjach naukowych w USA, Szwecji, Danii oraz Holandii.
Co to jest Tai Chi?
Tai chi to pochodząca z Chin forma sztuk walki wzmacniająca siłę i elastyczność ciała oraz wspiera funkcjonowanie umysłu.
Chi (qi) jest fundamentalną energią/esencją natury i przedmiotów materialnych. Tai oznacza pokój
W tai chi unika się twardej konfrontacji, atakującej sile zewnętrznej nie należy się opierać. Trzeba ją z łagodnością przyjąć i bezpiecznie przekierować, łącząc yang (aspekt mocny, męski) z yin aspekt łagodny, żeński). Wojownik posługujący się systemem tai chi powinien zawsze okazywać bohaterstwo i cnotę – chronić bezbronnych i okazywać litość przeciwnikom.
Pojęcie Qigong składa się z dwóch słów: Qi (chi), czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś. Można go określić jako „perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”. Technika składa się z nauki odpowiedniej postawy, wyciszenia i skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Stosowany w celach medycznych, medytacyjnych oraz bojowych.
Korzyści zdrowotne Tai Chi
Na poziomie fizycznym Tai Chi poprawia siłę, elastyczność, kondycję aerobową i równowagę. Udowodniono między innymi, że poprawia wydolność sercowo-naczyniową, obniża ciśnienie krwi, zapobiega upadkom i pomaga osobom cierpiącym na artretyzm. Lista jest naprawdę długa.
Istnieją również ogromne korzyści emocjonalne i psychiczne. Przemyślane ruchy pomagają ludziom poczuć się bardziej zrelaksowanymi, ugruntowanymi i obecnymi w swoich ciałach. Zmniejsza to niepokój, stres i depresję; jednocześnie poprawiając pamięć, koncentrację i sen.
Tai Chi jest prawdopodobnie najskuteczniejszym ćwiczeniem dla dobrego samopoczucia. Jest tak przyjemna, że ćwiczą ją miliony ludzi na całym świecie, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.
Poprawia się jakość życia i poczucie siły.
Liczne badania medyczne wykazują ogromne korzyści płynące z Tai Chi, zwłaszcza gdy zmodyfikowane programy odnoszą się do określonych schorzeń. Badania pokazują, że regularna rutyna może zapobiec wielu problemom zdrowotnym i pomóc ludziom lepiej radzić sobie z chorobami, które już mają.
Tai Chi nie jest żadną mądrością wschodu ani niczym egzotycznym.
Jest to mądrość Twoich własnych zmysłów, Twój umysł i ciało w jedności.
Chungliang Al Huang
CENA 150 zł
SOBOTA 21 stycznia
godzina 11:00-14:00