Tai Chi – medytacja w ruchu


warsztat wprowadzający
sobota 21 stycznia godz. 11:00-14:00

Warsztat Tai Chi – medytacja w ruchu,  jest doskonałą okazją aby poznać starożytną sztukę obejmującą umysł, ciało i ducha.
Za pomocą delikatnych ćwiczeń i zastosowaniu Nei Gong ( pracy wewnętrznej ) choćby w podstawowym stopniu
dążymy do kultywowania wewnętrznej energii życiowej ( qi ) aby płynnie i silnie przepływała przez ciało.
Na poziomie fizycznym praca odbywa się w warstwie powięzi, efektem czego jest rozluźnienie barków, bioder,
narządów wewnętrznych oraz następuje zauważalna poprawa wydolności oddechowej.
Wszystko to skutkuje poprawą sprawności ruchowej, zdrowia, możliwości intelektualnych, równowagi fizycznej i emocjonalnej.
I przynosi radość!

Jogalates

Monika Kolasa Hladikova zaczęła ćwiczyć Tai Chi w 1996 roku w Stowarzyszeniu Taoistycznego Tai Chi, którego założycielem był w Kanadzie taoistyczny mnich Moy Lin Shin. Uczestniczyła w dziesiątkach warsztatów międzynarodowych, organizowanych w Polsce, Czechach i Holandii. Od 1999 jest instruktorem Tai Chi. Po rozpadzie  Stowarzyszenia  w 2010 roku ćwiczyła, uczyła się i uczyła w organizacji Iatla, prowadzonej przez wieloletniego współpracownika mistrza Moy – Bena Chunga z Kanady. W 2013 roku uczestniczyła w warsztatach Tai chi najbliższej uczennicy Mistrza Moy – Mrs Kwan w Toronto. Potem wielokrotnie brała udział w warsztatach Qigong z Daisy Lee, Fracesco Garripoli (USA), Francisco Mena (Hiszpania), z buddyjskim mnichem z Shaolin Shi Su Gang oraz Martinem Ratté z Montrealu. Jako nauczyciel śpiewu – profesor sztuk muzycznych – wielokrotnie prezentowała możliwości zastosowania pracy z ciałem w metodyce nauczania śpiewu solowego na konferencjach naukowych w USA, Szwecji, Danii oraz Holandii.

Jogalates

Co to jest Tai Chi? 


Tai chi to pochodząca z Chin forma sztuk walki wzmacniająca siłę i elastyczność ciała oraz wspiera funkcjonowanie umysłu.
Chi (qi) jest fundamentalną energią/esencją natury i przedmiotów materialnych. Tai oznacza pokój

W tai chi unika się twardej konfrontacji, atakującej sile zewnętrznej nie należy się opierać. Trzeba ją z łagodnością przyjąć i bezpiecznie przekierować, łącząc yang (aspekt mocny, męski) z yin aspekt łagodny, żeński). Wojownik posługujący się systemem tai chi powinien zawsze okazywać bohaterstwo i cnotę – chronić bezbronnych i okazywać litość przeciwnikom.

Pojęcie Qigong składa się z dwóch słów: Qi (chi), czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś. Można go określić jako „perfekcyjne opanowanie sztuki kontroli energii życiowej”. Technika składa się z nauki odpowiedniej postawy, wyciszenia i skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Stosowany w celach medycznych, medytacyjnych oraz bojowych.

Jogalates

Korzyści zdrowotne Tai Chi 


Na poziomie fizycznym Tai Chi poprawia siłę, elastyczność, kondycję aerobową i równowagę. Udowodniono między innymi,  że poprawia wydolność sercowo-naczyniową, obniża ciśnienie krwi, zapobiega upadkom i pomaga osobom cierpiącym na artretyzm. Lista jest naprawdę długa.

Istnieją również ogromne korzyści emocjonalne i psychiczne. Przemyślane ruchy pomagają ludziom poczuć się bardziej zrelaksowanymi, ugruntowanymi i obecnymi w swoich ciałach. Zmniejsza to niepokój, stres i depresję; jednocześnie poprawiając pamięć, koncentrację i sen.

Tai Chi jest prawdopodobnie najskuteczniejszym ćwiczeniem dla dobrego samopoczucia. Jest tak przyjemna, że ​​ćwiczą ją miliony ludzi na całym świecie, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną.

Poprawia się jakość życia i poczucie siły.

Liczne badania medyczne wykazują ogromne korzyści płynące z Tai Chi, zwłaszcza gdy zmodyfikowane programy odnoszą się do określonych schorzeń. Badania pokazują, że regularna rutyna może zapobiec wielu problemom zdrowotnym i pomóc ludziom lepiej radzić sobie z chorobami, które już mają.

Tai Chi nie jest żadną mądrością wschodu ani niczym egzotycznym.
Jest to mądrość Twoich własnych zmysłów, Twój umysł i ciało w jedności.

Chungliang Al Huang

Jogalates

CENA 150 zł


 


Jogalates

SOBOTA 21 stycznia


godzina 11:00-14:00

Zgłoś swój udział poprzez formularz kontaktowy