JOGA POWIĘZIOWA 

 

to praktyka ciała i umysłu, w której akcent przekładamy na powięź, intuicyjny, naturalny ruch oraz odprężenie ciała. Na tych zajęciach mięśnie rozciągamy bezwysiłkowo – poprzez rozluźnienie. Brzmi nienaturalnie? A tak naprawdę jest to najbardziej naturalna forma ruchu, dzięki której pozbędziemy się wszelkich napięć.

Sprawdź plan zajęć
Yin Yoga sesja Jogalates studio

JOGA POWIĘZIOWA, INACZEJ  YIN YOGA  

Powięź to błona, która osłania i ochrania mięśnie, torebki stawowe, ścięgna, więzadła. W skrócie jest to siatka, która oplata całe ciało i odpowiada za utrzymanie strukturalnej jedności i komunikacji w organizmie. Jest więc niezwykle istotna w procesie uwalniania napięć, zdrowienia i uelastyczniania ciała. Choć być może brzmi to skomplikowanie i poważnie, sama praca z powięzią nie jest już tak sztywna i zagmatwana. Wręcz przeciwnie – joga powięziowa ma na celu wyzwolić w tobie naturalny ruch i odprężenie.

W praktyce korzystamy więc z jogowej spuścizny w postaci asan i sekwencji, ale ruch skupiony jest wokół powięzi mięśniowej. Co to oznacza? Aby zdrowotnie wpłynąć na powięź, trzeba ją zrelaksować. Na zajęciach pojawią się więc rozluźniające skręty, płynne przejścia, pozycje leżące i   miękkie wejścia do asan dążące do zbalansowania układu mięśniowego oraz usunięcia sztywnych nawyków posturalno-ruchowych.

 

JOGA POWIĘZIOWA – ROZCIĄGANIE POPRZEZ ROZLUŹNIENIE

W przeciwieństwie do jogi rozciągającej, gdzie wchodzimy do rozciągania i tam szukamy rozluźnienia, w jodze powięziowej najpierw wchodzimy w rozluźnienie, żeby powięź mięśniowa sama i naturalnie się rozciągnęła i uelastyczniła.

Pamiętajmy też, że powięź jest niezwykle unerwiona. To od jej elastyczności w dużej mierze zależy, w jakim stopniu nasze ciało będzie adaptować się do nowych warunków środowiskowych. Ale elastyczna powięź to nie tylko elastyczne ciało. Z perspektywy neurologii, to także zwiększona neuroplastyczność, a więc poszerzenie naszych zdolności poznawczych.

Po regularnych sesjach jogi powięziowej, będziesz w stanie wyczuć nawet najdrobniejsze niuanse w ciele, zmiany napięć, sygnały płynące z systemu nerwowego, relację pomiędzy ciałem a przestrzenią, czyli wszystko to, co nazywamy w skrócie percepcją sensoryczną. Joga powięziowa to niezwykłe narzędzie do poszerzenia świadomości cielesno-umysłowej wynikłe z połączenia starożytnej praktyki asan i nowoczesnych badań z dziedziny neurologii i neurofizjologii.

 

KORZYŚCI Z PRAKTYKOWANIA JOGI POWIĘZIOWEJ 

  • Przywrócisz ciału naturalny ruch
  • Usuniesz błędne nawyki ruchowe
  • Wyjdziesz ze sztywnych schematów posturalnych
  • Zrelaksujesz się, a jednocześnie rozciągniesz
  • Poprawisz percepcję sensoryczną
  • Uelastycznisz ciało i umysł
JOGA POWIĘZIOWA - ĆWICZ Z NAMI ONLINE